Привет, незнакомец!

Похоже, вы здесь новенький. Чтобы принять участие, нажмите одну из кнопок ниже!

Що таке блокчейн и криптовалюты?

отредактировано December 2017 Раздел: Инструментарий

У цій статті ми познайомимося з технологією блокчейна, дізнаємося що таке криптовалюта і чому вона так швидко стає популярною.

Звичну нам валюту прийнято називати фіатною.

Фіатними грошима можуть бути євро, юані, рублі, зімбабвійські долари врешті-решт. Важливо, що всі вони зроблені і працюють за однією технологією. Грубо кажучи, ця технологія - друкарський верстат. На спеціальний папір наноситься номінал, картинка важливої історичної особистості або будівлі і найважливіше - захист. Це можуть бути водні знаки, прозорі плівки, хрускіт паперу і так далі. Саме захист дозволяє нам зрозуміти - чи дійсно Вася має мільйон доларів чи він їх намалював і намагається нас обдурити.

Інший вид валюти - це цифрова валюта або електронні гроші. І, як ви вже здогадалися, вона зберігається у вигляді цифр на комп'ютерах. Ну звичайно, це не просто записи в блокноті. Як і фіатна валюта, цифрова може бути створена за будь-якою технологією.

Цифрова валюта, побудована на технології блокчейн, називається криптовалюта. У випадку з фіатною технологія зрозуміла - друкарський верстат і папірці з захистом. Давайте тепер розберемося з блокчейном. А найпростіше це зробити на прикладі.

Нехай у нас чотири учасники системи. У кожного з них є копія записної книжки з рахунками всіх учасників. Таку записну книжку будемо називати - розподілена записна книжка. Учасники зустрілися і домовилися що у кожного спочатку буде сто рублів.

Тоді їхні записні книжки будуть виглядати так:

Кожен учасник знає баланс інших. Також учасники домовилися, якщо хтось захоче перерахувати грошей іншому учаснику, то всі збираються і звіряють свої книжки. Якщо баланс відправника в книжках більшості дозволяє відправити зазначену суму грошей, то угода вважається що відбулася і заноситься всім у записну книжку.

Наприклад, нехай Вася хоче відправити сто рублів Каті. Він збирає всіх учасників і ті по черзі висловлюються, чи згодні вони з угодою чи ні. Катя дивиться, що у неї в записній книжці написано. А там написано, що у Васі є сто рублів. Тому Катя підтверджує угоду. У Саші в записній книжці написано, що баланс Васі 100 рублів. І Саша теж підтверджує угоду. Іра також підтверджує угоду. Адже у Іри в записній книжці написано, що Вася також має сто рублів. Катя, Саша і Іра підтвердили угоду. Це більшість учасників системи. Тому всі учасники в своїх книжках виправляють баланс Васі на 0, а Катин на 200. Угода відбулася і книжки всіх учасників виглядають тепер так:

Така система має захист від підробки грошей. Адже ніхто не заважає Васі виправити в своєму записнику нулик на мільйон і купити собі будиночок на березі Сіамської затоки.

Але! Щойно підприємливий Вася спробує кому-небудь перерахувати гроші, наприклад Каті, то обман розкриється. Саша, Іра і Катя почнуть звіряти свої записники і виявлять - в їхніх записних книжках написано, що у Васі грошей немає! І вони відразу зрозуміють, що Вася фальшивомонетник!
Як бачите, технологія блокчейна являє собою розподілену записну книжку, всередині якої зберігаються записи про всі угоди і всі рахунки. Копія такої книжки є у кожного і вона постійно звіряється. Але не лякайтеся, вам не доведеться обдзвонювати всіх учасників і звіряти записну книжку) Насправді за вас це робить спеціальна програма - гаманець.
Насправді, технологія блокчейна складніша, ніж тут описано, але розподілена записна книжка відображає суть і цього цілком достатньо для першого знайомства.
Ми вже познайомилися з технологією блокчейна і дізналися що таке криптовалюта. Давайте тепер подивимося чому криптовалюта так швидко стає популярною.

  1. Простий і надійний захист від фальшивомонетників. Порівняємо з фіатними грошима. Успішність підробки долара або рубля залежить від умінь зловмисника і неуважності банкіра, який буде перевіряти підроблену купюру. Якби ми були в магазині, банку або на ринку - ми частенько перевіряємо купюру - а чи не підробка вона? Навіть банкомати часом не здатні відрізнити справжню купюру від фальшивки. Як ми вже бачили на прикладі Васі - технологія блокчейна виключає можливість підробки взагалі.
  2. Немає єдиного центру. Фіатними грошима управляє держава. Якщо держава забажає випустити ще кілька пачок купюр, то вашої думки питати не буде. А в результаті вміст вашого гаманця знеціниться. У блокчейні будь-яке рішення приймається тільки якщо воно підтримане більшістю учасників мережі! Насправді є учасники, які можуть впливати на рішення більше ніж інші. Але їх багато і їм доводиться домовлятися.
  3. Комісія за пересилку монет значно менше і розрахунок її прозорий. А ось якщо ви спробуєте відправити гроші з Російського банку в Європейський, то можете наштовхнутися на комісію в 35 $. Тут і мови бути не може про те, щоб відправити подрузі 5 $.
  4. Пересилання грошей практично миттєва. Немає сильних посередників, немає купи проміжних банків, кожен з яких відповідно до закону може здійснювати переклад до 3 робочих днів. У мене гроші з Європи йшли тиждень!
  5. Нема обмежень. Скільки хочете стільки і надсилайте. У фіатної валюти обмеження всюди, будь то зняття готівки в банкоматі або в самому банку, пересилання грошей на інший рахунок або купівля ковбаси.
  6. Всі операції з грошима доступні для перегляду будь-якій людині з будь-якого місця землі без сторонньої допомоги (ми подивимося як це робити в наступних статтях). Не турбуйтеся, інформацію про саму людину криптовалюта не зберігає. Вона зберігає адреси гаманців. А спробуйте оформити переведення в банку і через хвилину запитати де ваші гроші. Жодна людина не дасть відповіді на ваше запитання)

Це далеко не всі переваги криптовалюти. Але очевидно, що з криптовалютою ви залишаєтеся господарем своїх грошей.

Варто відзначити важливий момент. Блокчейн і особливо криптовалюта - дуже молоді технології. Тому держави не до кінця розуміють як з ними працювати і які закони видавати. Десь криптовалюта офіціально визнана (наприклад в Японії), а десь поки немає.

Підведемо підсумки:
* Блокчейн це технологія, схожа на розподілену записну книжку. У кожного є копія книжки з рахунками всіх учасників. Угода вважається успішною, якщо більшість учасників мережі підтвердили її.
* Криптовалюта - це електронні гроші, що працюють за технологією блокчейна
* Криптовалюта набирає популярність тому, що управляється тільки учасниками мережі, не має обмежень, пересилання монет практично миттєва і ви завжди знаєте де ваші гроші!

Оригінал статті

Войдите или Зарегистрируйтесь чтобы комментировать.