Привет, незнакомец!

Похоже, вы здесь новенький. Чтобы принять участие, нажмите одну из кнопок ниже!

Що таке Смарт-Контракт?

З появою технології блокчейн стала можлива реалізація на практиці ідеї смарт-контрактів, вперше запропонованої в 1996р американським вченим і криптографом Ніком Сабо. Він описав смарт-контракт як комп'ютерний протокол, який на основі математичних алгоритмів самостійно проводить операції з повним контролем над їхнім виконанням.

Пізніше його ідеї були втілені при створенні криптовалюти біткойн. Але можливості реалізації смарт-контрактів в мережі біткоіни були сильно обмежені з міркувань безпеки і тому, що основний акцент при створенні біткойну робився на створенні вільної і децентралізованої валюти. Повну реалізацію своїх можливостей смарт-контракти досягли при появі проекту Ethereum.
Таким чином можна сказати, що смарт-контракти представляють собою наступний етап еволюції блокчейн технології.
Blockchain 1.0 - крипто валюта
Blockchain 2.0 - додає контракти (активи, цінні папери, фінансові ресурси)
Blockchain 3.0 - поширюється на використання за межами чисто фінансової області, наприклад в управлінні та охороні здоров'я (децентралізовані додатки).

Що таке смарт-контракти?

Смарт-контракт це електронний алгоритм або умова, при виконанні якого сторони можуть обмінюватися грошима, нерухомостю, акціями та іншими активами. Для реалізації розумного договору необхідно мати децентралізовану мережу, де всі учасники мають рівні права. В якості фінансового інструменту використовується криптовалюта.

Першою платформою, яка почала широко використовувати смарт-контракти на практиці, вважається Ефіріум.

Ви вже купували нерухомість? Для цього нам необхідно звертатися до нотаріуса, щоб укласти угоду, а це додаткові витрати для покупця. Смарт-контракти дозволяють позбутися посередників у вигляді банків, юристів, нотаріусів тощо, оскільки вони самостійно перевіряють умови угоди і підтверджують її.

Засновник Ефіріума пояснює роботу розумних контрактів наступним чином. Спочатку актив або валюта переводяться в програму. Після цього вона починає стежити за виконанням контракту. Як тільки умови вважаються виконаними, сторони обмінюються активами. Продавець отримує встановлену суму, а покупцеві переходить товар.

За рахунок технології блокчейн смарт-контракт зберігається в розподільному реєстрі і жодна зі сторін не здатна його замінити або переробити.

Об'єкти розумного контракту

Об'єктами смарт-контракту виступають:
1. підписанти (від 2х сторін) - учасники договору, які підтверджують свою участь електронним підписом;
2. предмет договору - об'єкт, який знаходиться всередині системи розумного контракту, наприклад, криптовалюта, або до якого програма має безперешкодний доступ без участі людини. У майбутньому все більша кількість предметів і речей будуть підключатися до інтернету.
3. умови - алгоритм у вигляді чіткого математичного опису, який має ясну логіку і послідовність.

Використання розумних контрактів на практиці

Смарт-контракти можна використовувати в різних сферах життєдіяльності. Вони дозволяють краще монетизувати бізнес. Серед основних напрямків можна виділити:

 • вибори;
 • страхування;
 • оподаткування;
 • послуги транспорту,
 • партнерські програми;
 • азартні ігри тощо.

Щоб остаточно розібратися в роботі розумних контрактів на базі блокчейна, досить навести кілька практичних прикладів.

Азартні ігри: тоталізатор

Ви з другом хочете зробити ставку на один і той же матч, наприклад, Реал Мадрид і Барселона. Ставки списуються з рахунків і зберігаються в блокчейні. Після закінчення матчу смарт-контракт перевіряє його результат і переказує кошти переможцю.

У футболі може бути нічия. У цьому випадку ставки повертаються учасникам тоталізатора. У чому вигода смарт-контракту перед букмекерськими конторами? Гравцям не доведеться оплачувати комісію, яку стягує букмекер, крім того, на ринку азартних ігор не всі працюють чесно.

Доставка покупок

Сьогодні багато користувачів вважають за краще замовляти товари з інтернет-магазинів. Зазвичай для цього використовується накладений платіж, через якого на покупця лягають додаткові витрати. Однак з використанням смарт-контрактів їх можна уникнути.

Перед відправкою товару необхідна сума списується з покупця і фіксується в блокчейні. Після того, як покупець отримує продукцію від кур'єрської служби, кошти переводяться на рахунок покупця. У розумному контракті можна прописати додаткові умови:

 • час на доставку товару - доставка сильно затримується, гроші повертаються покупцеві;
 • термін зберігання продукції - покупець вчасно не прийшов за товаром, з нього списується встановлений розмір штрафу, решту грошей переводяться назад, а товар відправляється продавцю.

Оренда квартири

За допомогою смарт-контрактів можна укладати угоди з нерухомістю. Давайте розглянемо, як працює розумний контракт при оренді квартири. Орендар укладає договір з орендодавцем на певний проміжок часу. У блокчейні фіксується застава і сума за перший місяць. Після цього орендар отримує ключі від квартири.

Для повноцінної роботи розумного контракту, замок орендованого житла повинен бути підключений до інтернету. Якщо до другого місяця орендар не встиг внести суму, то він блокується. Застава повертається після закінчення терміну оренди. Крім того, він може бути переведений на рахунок орендодавця в разі недотримання умов оренди тощо.

Купівля квартири з використанням розумного контракту:

Розподіл спадщини

Смарт-контракти можуть виконувати свої функції навіть після смерті однієї з сторін. Раніше для цього потрібні були юристи та душоприказники, проте останні не завжди сумлінно виконують покладені обов'язки, через що частина майна може виявитися в інших руках. Вирішити цю проблему дозволять смарт-контракти.

Припустимо, людина має певну кількість коштів на рахунку, які він хоче заповідати певному родичу. Розумний контракт перевіряє реєстр померлих, в разі підтвердження смерті переводить актив вказаному спадкоємцю.

Сфер застосування смарт-контрактів насправді значно більше, тому їхньою розробкою зацікавилися великі організації:

 • Microsoft;
 • Сбербанк;
 • Amazon;
 • IBM і інші.

Приклад розумного контракту

Розумний контракт представлений у вигляді програмного коду. Зараз смарт-контракти можуть бути написані на будь-якому блокчейні, але в поточних умовах найбільшою популярністю користується платформа Ethereum. Нижче ви можете ознайомитися з прикладом смарт-контракту.

Зразок розумного контракту на платформі Ефіріум:

У цьому контракті йдеться про те, що будь-хто може перевести 10 000 монет. Це мінімальна сума, яку не можна розділити.

Переваги смарт-контрактів

Якщо розглядати смарт-контракти при використанні в різних сферах життєдіяльності, то можна виділити ряд важливих переваг. Серед плюсів:

 • незалежність - більше не потрібно вдаватися до послуг посередників для укладення угод;
 • безпека - смарт-контракт знаходиться в розподіленому реєстрі, його умови не можна змінити;
 • економія - позбавляючись від посередників, сторони розумного контракту можуть співпрацювати на більш вигідних умовах;
 • відсутність витрат - в разі виконання умов контрактів, сторони відразу обмінюються активами.

Недоліки смарт-контрактів

Розумні контракти не можна назвати ідеальним інструментом для побудови взаємин між людьми. У них теж є кілька недоліків. Серед мінусів:

 • правовий статус - для роботи розумних контрактів, використовується криптовалюта, а її поки не приймають в якості офіційного фінансового інструменту;
 • помилки - для складання розумного договору необхідно прописувати всілякі умови і варіанти розвитку угод, чим складніше процес, тим важче створити смарт-контракт;
 • відсутність розуміння - більшість користувачів поки слабо розуміють, що собою представляють смарт-контракти.

Незважаючи на перераховані вище недоліки, розумні контракти мають високий потенціал закріпитися в нашому житті в майбутньому. Вони стануть все частіше використовуватися в міру того, як речі будуть підключатися до інтернету.

Де укладаються розумні контракти?

Смарт-контракти передбачені на багатьох платформах, які працюють за принципом Блокчейна. Серед них можна виділити наступні:

 • Bitcoin - найперша криптовалюта, яка відмінно підходить для здійснення транзакцій, однак через її структури можливості смарт-контрактів сильно обмежені;
 • Side Chains - Блокчейн, який є паралельним біткоіну. Можливості для розумних контрактів дещо розширені;
 • NXT - відкрита онлайн-платформа, проте вона має обмежене число смарт-контрактів. Користувачі можуть використовувати шаблони, однак можливість написати унікальний код відсутній;
 • Ethereum - відкрита онлайн-плафторма для створення смарт-контрактів. На поточний момент Ефіріум володіє найбільшим спектром можливостей в цій галузі. Користувачі можуть скласти будь-яку програму, але їм доведеться заплатити криптовалютою Ethereum.

Висновок

Сподіваємося, наша стаття допомогла вам розібратися в схемі роботи смарт-контрактів. Технологія блокчейн має свої проблеми, але навіть в поточних умовах вона значно перевершує централізовані системи, які використовуються банками, державами та іншими структурами. Вже зараз ряд передових країн займаються розробкою пристроїв смарт-контрактів, щоб в майбутньому використовувати їх в різних сферах життєдіяльності.

Оригінал статті

Войдите или Зарегистрируйтесь чтобы комментировать.